על הטרדה מינית

אני לא יודע מה הדעה שלי בנוגע לפרשת בר-לב.
אני מרגיש צער על אדם שחייו נהרסים, ואולי באופן לא פרופורציונאלי למעשים שלו.
אני שמח שנושא ההטרדה המינית עולה על סדר היום,
אני מוטרד שהוא עולה באור לא נכון.

לצורך העניין, הנה דוגמא מבין רבות אשר מציגה את נושא ההטרדה המינית בארץ באופן שיש לראות אותו:
מתוך “הכצעקתה”
תכנסו ותקראו את הסיפור הזה! זה נראה לי יותר חשוב מכל דבר שאני יכול להוסיף.

אם אתם גברים, יש סיכוי טוב שהאתר הזה יחשוף בפניכם עולם שלא ידעתם על קיומו, עולם של פחד שקיים ביננו ואנחנו לא יכולים לראות אותו. אני נרשמתי לאתר, אני מרגיש שהעדכונים האלו נותנים לי טעימה מהחוויה של הנשים סביבי.

לפעמים ראיתי את החשש של אשה לחזור הביתה לבדה כזהירות יתר, עכשיו כבר לא – החששות האלו של נשים הם דבר שמבסס את עצמו שוב ושוב.

יש לנו במדינה חוק מאוד מקיף נגד הטרדות מיניות, חוק שנותן בידי נשים כלי מאוד חזק שמפחיד גברים.
אני מבין את הסכנה שטמונה במצב כזה, אבל יש להבין את הנחיצות שלו. יש להבין שבעוד קיים כלי שמאפשר לנשים לפגוע חזק בגברים, עדיין נשים נפגעות על אמת באופן קבוע. גם אם צריך למצוא איך למזער את הנזק שהחוק עלול לגרום, הוא הכרחי ואנחנו עדיין רחוקים מלמצות אותו ואת הצעדים למען בטחון האשה.

גברים מרגישים שכבר אי אפשר להתחיל עם בחורה ברחוב, במשרד, שצריך להלחם למען האופציה לומר אמירות תמימות לנשים על יופין ואיכותן בלי לפחד מפרשנויות.
הגברים שמרגישים כך, לא מבינים איפה אנחנו חיים. כי אם היו מבינים את העוצמות של עוגמת נפש שנשים חוות – שנשים מגיעות למצב שהן צריכות לברוח מגבר, או שזר נוגע בהן בציבור בלי שאף אחד מתערב, או דברים מזעזעים אחרים שאני אפילו לא רוצה לחשוב עליהם, הם היו מבינים שמה שהם מבקשים נמצא בליגה אחרת. לוותר על להתחיל עם בחורות ברחוב בשביל לאפשר לנשים לחיות בבטחה זה מחיר זעום.

ואם הגעתם עד פה, אז עוד בקשה אחרונה: בפעם הבאה שתשמעו בחורה מספרת על בחור שהטריד אותה, שאמר לה משהו פוגע, שנגע בה.
כל מה שתעשו הוא להקשיב לה, להאמין לה, לתת לה סביבה חמה ובטוחה. תבינו שהחוויה שלה עשויה להיות שונה מכל מה שאתם מכירים או יכולים לתפוס.
כי הדבר הכי גרוע אחרי חוויה מהסוג הזה הוא לשמוע הסברים למה הבחור שהטריד אותך בעצם בכלל לא התכוון לרע, להרגיש שאת בטח מגזימה, או יותר גרוע – לשמוע שאת לא בסדר ואיך את היית צריכה למנוע את זה.

יש המון נקודות שבהן עברנו קפיצת דרך משמעותית בכל הנושא של פמיניזם, אבל עדיין יש המון נקודות שבהן המצב על הפנים.
אני מקווה בהזדמנות לפרט יותר על דעותי בנושא.

ואם הגעתם עד פה, ועדיין לא קראתם את הכתבה, אז הנה היא שוב.

Tags: ,

3 Responses to “על הטרדה מינית”

 1. לי says:

  קראתי
  חשוב לי בתור אישה להסביר, שגם שגברים יתחילו איתנו, זה גם משהו שאנחנו הנשים היינו רוצות שימשיך.

  התחושה שלי שמגזימים עם החוקים. ומביאים אותם לקצה האפור שלהם.
  ושלפעמים החוק מנוצל למטרות שלא למענן יוצר.
  מה גם שהרבה פעמים הבעיה לדעתי נובעת מחוסר יישום של החוק, וחוסר ענישה מספקת של העבריינים, ולא רק בנושא זה.
  ברגע שבכך היה שיפור, היו אוכפים את כל החוק, והענישה היתה מרתיעה, גם נושא זה היה לדעתי פוחת.

  מה שמתואר זה פשע, הטרדה.כמעט תקיפה..
  זה אפילו לא רק בין נשים לגברים.
  גם ילדים לא משנה מינם חשופים לכך.
  וגם זקנים, לאיומים ולבריונות.
  אכן, אני רגילה כאישה לפחד יותר, להשמר יותר, ולצפות פחות שיאמינו לי, שיתיחסו אלי פחות מאשר לגבר. זו לצערי המציאות שלנו.
  אבל גם של הילדים, וגם של הזקנים,ואולי עוד קבוצות חלשות שאני לא מודעת להן. אנו הנשים לא לבד…
  האיש בכתבה, הוא בריון, הוא מטריד, במקרה הזה זה היה על הבסיס המיני. אבל העניין הוא שהוא בריון מציק ומאיים.
  לצערי במדינה שלנו אין תחושה של בטחון לא לאזרח ובטח שלא לאזרחית.
  זה לא מתחיל ולא נגמר בנושא זה, זה רק פן אחד שבו חוסר המעש של המשטרה וחוסר הענישה המספקת של בתי במשפט (הרחמניים מדי לפושעים) מורגש.
  אני כאישה במדינה שלי, לא חשה מוגנת! אבל אני לא חשה מוגנת כאזרח, ולא רק כאזרחית.
  אני חשה שהנושא הזה מובלט ומודגש, אבל יש כמוהו עוד נושאים רבים אחרים שמטרידים אותי לא פחות.
  למרות הכרותי את הנושא די מקרוב…

  מאחלת לכולם בטחון.

 2. אני says:

  אני מרגיש שזה קצת לא פייר
  באים ותוקפים אותי רק על עצם זה שאני גבר

  אני לא מסכים עם ההתנהגות הזאת,
  להיפך אני גם לא מכיר בהתנהגות כזאת כהתנהגות של בני אדם

  אז אני מצד אחד לא יוצר קשר
  וניסיון של ליזום מבחינתי שקשה גם ככה
  נראה בלתי אפשרי

  ומצד שני
  יהיו אנשים שבגלל מראה או עושר יוכלו להשתמש בהתנהגות יותר קיצונית כדי להתחיל עם בחורות- לא ברמה החולנית שמתוארת שם- אבל ברמה מסויימת
  איזו בחורה לא אמרה וואו על גבר כלשהו ותסבול ממנו התנהגות מסויימת כשבחור שפחות ייראה לה- מסיבותיה- שלה יזכה ליחס צונן והתנהגות של מה אתה בכלל מסתכל עליי

  יש לי בעיה עם ההגדרה של פמיניזם שמביא להאדרת מין אחד על חשבון האחר-למה לא שוויון???

 3. יעל says:

  למגיב שמזדהה רק בשם ‘אני’ – אני לא יודעת איפה אתה רואה כאן תקיפה שלך מעצם היותך גבר, או ‘פמיניזם שמביא להאדרת מין אחד על חשבון האחר’… אתה יכול בבקשה להסביר למה אתה מתייחס בדיוק? זו תגובה ישירה לפוסט כאן, או שדיברת באופן כללי?
  בכל מקרה, אני חייבת לציין שהזרמים הסקסיסטיים (ובכוונה כתבתי ‘סקסיסטיים’) שסבורים שנשים טובות יותר מגברים הם זרמים שוליים מאוד, ורוב הזרמים הפמיניסטיים מתמקדים בדיוק בשוויון. שוויון בזכויות ובתנאים פורמליים מצד אחד, ושוויון מצד ההתייחסות של החברה לגברים ולנשים מצד שני (שזה כבר משהו הרבה יותר מורכב ומסובך). התלונה הזו, כאילו כבר אי אפשר להתחיל עם בחורות בגלל החשש שחיזור ייתפס כהטרדה מינית, מושמעת הרבה, והיא נוטה די לעצבן די הרבה נשים, בעיקר כאלה שהתנסו בהטרדה מינית (ורוב הנשים התנסו בהטרדה מינית מסוג כלשהו). כי יש הבדל בין חיזור להטרדה. כמו שכבר אמרתי בכמה מקומות אחרים קודם, חיזור הוא פנייה שמתייחסת לאשה כאל בן אדם, ונותנת לה מרחב לתגובה. כן, גם לדחייה (זו אחת הסכנות המובנות בחיזור, האפשרות של דחייה). רק מפני שבחורה מוצאת חן בעיניך לא אומר שהיא צריכה להיות נחמדה אליך – יכול להיות שהיה לה יום קשה ואין לה כול יותר לדבר עם אנשים, יכול להיות שאתה האדם העשרים שפונה אליה ברחוב אחרי שהתשעה עשר הקודמים התנהגו כמו בהמות (אני ממליצה מאוד על קריאה ב’הכצעקתה’ שעידו מקשר אליו), יכול להיות שהיא מנסה דחייה בצורה יחסית נייטרלית (למשל: ‘לא תודה, יש לי חבר’ הקצר והענייני) ואתה קורא את זה כ’יחס צונן והתנהגות של מה אתה בכלל מסתכל עליי’ בגלל הציפיות המוקדמות שלך, ויכול להיות שהיא פשוט לא נחמדה באופי, גם זה קורה. אבל מה שאתה עושה הוא שאתה מאשים את כל הנשים בשטחיות, בזה שהתלונות שלהן על הטרדה נובעות מזה שהמטריד לא נאה בעיניהן פיזית או אפילו כלכלית. וזה כבר לא הוגן.
  אני בהחלט מבינה לליבך לגבי הקושי מראש ליזום שיחה, והחששות מדחייה – גם אני אישית אדם עם בטחון עצמי נמוך יחסית, וכן, תמיד יש הרבה שיקולים ושקלולים בראש לפני שפונים לאדם זר. אבל אם אתה חושש להתפס כמטריד, פשוט אל תתנהג כמטריד. נשים סובלות מהטרדה אמיתית מאוד ונוכחת מאוד; אנא, אל תתייחס אליה בביטול כזה.